Šolski izleti so kot prebrane strani knjig, polni nepoznanih zgodb, ki čakajo, da jih razkrijemo. Vsak korak, vsak pogled skozi okno avtobusa, vsak nov kraj, ki ga odkrijemo, je kot nova stran, ki jo dodajamo svoji osebni zgodbi.

Tako smo se učenci sedmega, osmega in devetega razreda OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova ,17. maja 2024, z učiteljico Jerico Golob Peterka,  Vesno Pintarič in Matejo Šajhar odpravili na zasluženi končni izlet.

Vse se je začelo tako, da smo se učenci in učiteljice zbrali pred šolo ob približno 6.15 uri. Nekaj minut pred 6.30 uro smo se učenci in učiteljice odpravili na avtobusno postajo, kjer nas je že čakal živo rdeče obarvan avtobus, ki ga skozi celotno zaključno ekskurzijo zares nismo morali spregledati. Celotno zaključno ekskurzijo je organizirala turistična agencija LEZE iz Lenarta. Iz avtobusne postaje v Negovi smo se odpravili proti avtocesti, kjer pa smo na poti v Mariboru tudi pobrali našo vodičko gospo Majdo, ki nam je med vožnjo z avtobusom kakor tudi nasploh na točno določenih destinacijah povedala marsikaj novega in hkrati zanimivega. Nato smo od Maribora naprej imeli še eno postojanko v Sloveniji, na eni izmed bencinskih črpalk, kjer so nam učiteljice povedale eno izmed najlepših novic tistega dneva, da gremo tudi v McDonald’s. Za tem smo se vozili v smeri Krapine, kjer je bila tudi naša prva destinacija. Ogledat smo si šli Muzej krapinskih neandertalcev. Takoj, ko so nas sprejeli v muzej, smo se v avli ogledali kratek film. V filmu je bilo prikazano, kako so neandertalci, ki so živeli pred približno 150.000 leti,  živeli. To pomeni, da je bilo v filmu zajeto to, kako so prišli do hrane, njihovega vsakdanjega življenja, komunikacije in še veliko več. Nekaj najbolj zanimivega in nenavadnega nam je večini bilo definitivno to, da je smrt človeka takrat bila nekaj popolnoma normalnega in ne tako bolečega ter žalujoče kakor je  danes. Ob smrti človeka so mu na čelu s kamnom na nek način izrezali črte, ki bi naj osvobodile človekovo dušo. Po tem filmu smo se razdelili po razredih in si šli ogledat celotno notranjost tega muzeja. Za tem smo šli skupaj tudi do jame, kjer bi naj bilo prav najdišče ostankov, ki so jih našli iz tega obdobja. Po razlagi in ogledu jame pa smo tudi ustvarili še nekaj fotografij. Po ogledu Muzeja krapinskih neandertalcev smo se odpravili do našega avtobusa, še pred tem pa so nas čakale tudi stojnice z raznimi spominki, mimo katerih tudi nismo mogli kar tako. Za tem nas je čakala krajša vožnja do Zagreba, kjer  smo nato odšli tudi v McDonald’s in se v miru najedli. Hkrati pa eni izmed nas tudi stkali nova nepričakovana prijateljstva. Sledila je vožnja do Tehniškega muzeja v Zagrebu. Tam  smo najprej  odšli v planetarij in si ogledali naše osončje, ki ga lahko vidimo s prostim očesom. Med ogledom pa smo imeli tudi opis raznih zvezd in planetov. Tukaj nas je lahko predvsem presenetilo, kako se nekateri ljudje spoznajo na takšne zanimive stvari. V planetariju je bila seveda tudi popolna tišina ter tema, zato ni bilo dvakrat za reči, da bi kdo od nas tudi lepo zaspal. Po tem smo imeli tudi ogled eksperimentov Nikole Tesle, kjer smo se tudi precej nasmejali. Nazadnje smo si  ogledali še rudnik in za zaključek smo se lahko še samostojno sprehodili po Tehniškem muzeju. Pozno popoldan smo naredili sprehod po mestu Zagreb. Videli smo veliko zanimivih stavb, med drugim narodno gledališče, pa Cvetni trg, Ilico in nasploh celotno mesto. Vmes smo se ustavljali tudi v raznih majhnih trgovinicah. Seveda pa ni manjkal obisk enega izmed najokusnejših sladoledov v Zagrebu. Takoj za tem, da smo za  na konec pokurili še nekaj kalorij in se malce zadihali, smo se po stopnicah odpravili na Lotrščak. Sprehodili smo se  mimo Banskih dvorov in cerkve sv. Marka ter skozi »kamena vrata« do katedrale in preko tržnice Dolac do glavnega zagrebškega trga Bana Jelačića. Nato pa nas je še čakala vožnja z avtobusom domov do Negove, z še enim vmesnim postankom. V  Mariboru smo  odložili našo vodičko gospo Majdo, ki nam je celotno ekskurzijo zares popestrila. Iz Maribora smo na poti v Negovo nekaj učencev odložili že na avtobusni postaji v Sp. Ivanjcih,  večina nas je prispelo in izstopilo v Negovi. In tako se je naš končni izlet v šolskem letu 2023/24 končal.

Skozi celoten izlet seveda ni manjkalo smeha, dobre družbe in glede na to, da smo učenci OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova, tudi glasbe ni manjkalo. Kot je nekoč rekla Helen Keller, »Življenje je bodisi drzna pustolovščina ali pa nič.«

In naš izlet v Zagreb je bil zagotovo ena od tistih drznih pustolovščin, ki so obogatile naše življenje in nas napolnile z energijo za nove izzive.

Patricija Vogrinec in Ana Fekonja