V torek, 26. 3. 2024 je na osnovni šoli III v Murski Soboti potekal 19. Pomurski otroški parlament na temo »Duševno zdravje otrok in mladih«. Mladi parlamentarci iz 4 Upravnih enot so po skupinah v okviru debatnih delavnic debatirali, razpravljali, oblikovali stališča in izmenjevali mnenja ter predstavili svoje vidike o duševnem zdravju, glavne ugotovitve pa bodo argumentirali na nacionalnem otroškem parlamentu, ki bo potekal 8. aprila v Državnem zboru RS v Ljubljani.
Patricija Vogrinec, Špela Šipek in Lado Bratuša, ki so se dogodka udeležili, so povedali:
»20.februarja smo se učenci Patricija Vogrinec, Ana Fekonja, Špela Šipek ter Lado Bratuša odpravili na Občinski otroški parlament. Na Občinskem otroškem parlamentu smo uspešno zastopali našo osnovno šolo in tako smo se in tako smo se učenci Patricija Vogrinec, Špela Šipek in Lado Bratuša s posebnimi volitvami uvrstili še naprej na 19. Pomurski otroški parlament. Ki pa je potekal 26.3.2024 v telovadnici osnovne šole III Murske Sobote. Kamor pa nas je spremljala učiteljica Lidija Šarkanj.

Takoj ob vstopu v šolo so nas sprejeli in nam za dobrodošlico podarili majhno darilo. Nato pa so nas lepo pospremili v telovadnico šole, kjer nas je že čakala posebej pripravljena miza prav za učence – delegate, ki smo zastopali občino Gornjo Radgono. Na mizah smo imeli pripravljene vode, svinčnike, markerje, pisala, kolaž, papirje in ves preostal potreben material. Najprej so nam pripravili uvoden program in nato smo poslušali nekaj uvodnih govorov. Po tem so sledile debatne delavnice, kjer smo se pomešali z ostali delegati in tako so nastale štiri različne skupine, kjer smo v vsaki obravnavali eno od podtem duševnega zdravja tj. kaj so vzroki za stres, kako to vpliva na naše duševno zdravje predvsem pa smo zastavili kritične odgovore kako lahko to rešimo tako na ravni šole kakor tudi države. Iz tega so na koncu nastali različni plakati in predstavitve. Delegati smo tako lahko predvsem izmenjali svoja mnenja in izkušnje ne le med učenci iz iste osnovne šole oziroma občine, ampak tudi med svojimi sovrstnik iz Pomurja, ki smo jih prav tisti dan spoznali in spletli nova poznanstva kakor tudi prijateljstva. Prišli smo do sklepa, da na stres, kateri slabo vpliva na naše duševno zdravje, najbolj vpliva šola (ocene, odnosi v šoli,…), odnosi v družini in družbena omrežja (influenserji,…) ter okolje. V skupinah smo se zelo dobro razumeli in sodelovali. Upoštevali smo predloge drug drugega in ustvarili odlične rezultate. Na koncu samega parlamenta so nam prebrali, kdo iz Pomurja nas bo zastopal na Nacionalnem otroškem parlamentu v DZ v Ljubljani. In tako se je 19. Pomurski parlament končal. Osebno se nam je vse skupaj zdela izjemna izkušnja. Lahko smo podali svoje mnenje, v čemer smo zares uživali in nam je bilo v veselje. Hkrati smo spoznala nove ljudi, tako sovrstnike kakor tudi ljudi posebej izobražene na tem področju o duševnem zdravju.«
Špela je dodala: »Upam, da bomo lahko v Ljubljani mladi parlamentarci povedali, kaj si želimo. Izkušnja na Pomurskem otroškem parlamentu je bila zelo zanimiva in resnično se veselim snidenja v Ljubljani.«

Veselimo se Špeline udeležbe na Nacionalnem otroškem parlamentu v Ljubljani.

(Skupno 46 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost