Predstavljaj si naslednjo situacijo: prideš domov, sedeš na kavč, v tišini ti postane neprijetno in vzameš v roke telefon. “Samo za pet minut …” zamrmraš pri sebi. Ko začneš brskati, neprijeten občutek izgine. Ena ura bliskovito mine in še vedno si na telefonu, naloga čaka, soba ni pospravljena in mama je že doma. Se prepoznaš v zapisu? Aha, ustvarjalci družabnih omrežij so te ponovno ujeli in ugrabili tvoje možgane! Kaj pa zdaj? Logično, da telefona ne vržeš v smeti, je pa dobro, da upravljaš s svojim življenjem ti, ne tvoj aparat! Tvoji možgani se lahko preveč navadijo na spletno življenje, lahko postanejo tudi zasvojeni, težje se učijo, pozornost pa skače z ene teme na drugo. Mogoče pa je čas za digitalni post? Dan ima omejeno število ur, zato si je dobro čas organizirati tako, da se lahko ukvarjaš z vsem, kar je zate pomembno – mimogrede, ali veš, da lahko po gibanju doživiš podobne prijetne občutke kot po igranju igric?

O  razlogih za uravnoteženo uporabo zaslonov

Kaj sploh je uravnotežena uporaba? To pomeni, da zaslonske naprave uporabljaš le, kadar jih potrebuješ za delo in občasno za zabavo ali sprostitev. Ob tem naj bi namenil/a dovolj pozornosti področjem, ki so v tvojem življenju pomembna (prijatelji, družina, šola, hobiji, sprostitev …). Pretirana uporaba zaslonov pa lahko vodi v težave v šoli, naraščanje napetosti doma, osamljenost in doživljanje tesnobe …

 

Povzeto po TO SEM JAZ

(Skupno 13 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost