V četrtek, 5. septembra 2019, je na OŠ dr. Antona Trstenjaka potekalo astronomsko opazovanje. Opazovanje smo organizirali v sodelovanju z AD Orion iz Maribora, vodil ga je gospod Mitja Govedič, podpredsednik društva. V letu 2019 praznujemo kar nekaj jubilejev povezanih z vesoljem in astronomijo. Minilo je 50 let od prvega pristanka človeka na Luni, Mednarodna astronomska zveza IAU praznuje stoletnico svojega delovanja, prav toliko let je minilo od prve eksperimentalne potrditve Einsteinove splošne teorije relativnosti. Spominjamo se prvih Galilejevih astronomskih opazovanj, od katerih je minilo 410 let. V počastitev teh pomembnih jubilejev je v več mestih po Sloveniji potekalo astronomsko opazovanje z naslovom Slovenija pod skupnim nebom. S pomočjo replike Galilejevega teleskopa smo na šolskem igrišču ponovili njegova opazovanja. S šolskim in močnejšim društvenim teleskopom smo opazovali planet Jupiter z njegovimi lunami, planet Saturn s prstanom ter Luno. Na Luni smo poiskali mesto prvega in zadnjega pristanka plovila s človeško posadko. Veseli smo, da se je opazovanja udeležilo veliko število učencev, staršev in krajanov. Nad skrivnostnimi lepotami vesolja so bili najbolj navdušeni naši najmlajši učenci. Fotografije so na ogled v galeriji.

Matej Kraner

(Skupno 85 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost