Drugi teden v mesecu maju smo se na naši šoli spet malo posvetili preteklosti. Tako smo še enkrat povezali Unesco projekt Spoznavam preteklost, razumem sedanjost, gradim prihodnost s temo letošnjega šolskega parlamenta. Gospod Tone Vodan nam je prijazno posodil svojo zbirko starih šolskih potrebščin, ki so stari tudi več kot sto let. Učenci od 1. do 9. razreda so tako imeli možnost videti in se tudi dotakniti učbenikov, katerih letnice segajo vse v konec 19. stoletja, najmlajše Berilo pa je iz leta 1959. Ogledali smo si zvezke iz časa Avstro-Ogrske, takšne iz časa Kraljevine Jugoslavije, pa tudi učbenike in zvezke iz časa 2. svetovne vojne ter povojnega časa.

Srečali smo se z nemščino, angleščino in takšno starinsko slovenščino, ki se je našim učencem prav hecno slišala. Ogledali smo si dve stari šolski torbi, črnilnike in peresa, tablico z gobico in kamenčki ter tri lepe škatlice, ki so služile otrokom kot peresnice. Najbolj dragocen predmet za našo šolo je zagotovo ročno izrezljana škatlica, ki je bila nekoč last dr. Antona Trstenjaka. Gospod Vodan pa nam je v opisu predmetov zapisal tudi, da je prvi slovenski učbenik za kemijo in fiziko iz leta 1921 napisal nekdanji učenec naše šole Andrej Senekovič, kar je bilo celo za odrasle na naši šoli nov podatek. Fotografije so na ogled v galeriji.

Zapisala Mateja Šajhar

 

(Skupno 321 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost