28. novembra od 8.00 do 18.00 bodo prostovoljci naše šole organizirali Maraton pisanja apelov za spoštovanje človekovih pravic posameznikov, ki so jim le te grobo kršene. Včasih pisma lahko spreminjajo življenja. Pridružite se nam in pišite tudi Vi, (kot da) gre za življenje.

Prostovoljci OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova

Človekove pravice so pridobljene z rojstvom in pripadajo vsem, ne glede na raso, spol, nacionalno ali etnično pripadnost, jezik, vero ali katero koli drugo osebno okoliščino.
Človekove pravice vključujejo pravico do življenja in svobode, prepoved suženjstva in mučenja, svobodo mišljenja in izražanja, pravico do dela in izobraževanja ter še veliko več. Vsi smo upravičeni do teh pravic brez diskriminacije.
Mednarodno pravo človekovih pravic nalaga obveznosti vladam, da delujejo na določen način ali da se vzdržijo določenih dejanj, vse s ciljem spodbujati in varovati človekove pravice in temeljne svoboščine posameznika ali skupine.
Od ustanovitve Združenih narodov (ZN) je eden izmed temeljnih ciljev organizacije spodbujati in krepiti spoštovanje človekovih pravic za vse, kot je določeno v Ustanovni listini ZN.
Splošna deklaracija človekovih pravic  je pomemben mejnik v zgodovini človekovih pravic. Dokument so pripravili posamezniki z različnimi pravnimi in kulturnimi ozadji ter z vseh koncev sveta. Deklaracijo je 10. decembra 1948 razglasila Generalna skupščina ZN v Parizu z resolucijo 217 A (III).
“Ker so ljudstva Združenih narodov ponovno potrdila svojo vero v temeljne človekove pravice in dostojanstvo ter vrednost človekove osebnosti, v enakopravnost moških in žensk, in se odločila, da bodo podpirala družbeni napredek in ustvarjanje boljših življenjskih pogojev v večji svobodi … Generalna skupščina razglaša to splošno deklaracijo človekovih pravic kot skupen ideal vseh ljudstev in vseh narodov …”

– Preambula, Splošna deklaracija človekovih pravic, 1948

Od njenega sprejetja leta 1948 je bila prevedena v več kot 360 jezikov, kar jo uvršča med najbolj prevedene dokumente v svetu.
Kljub temu so po svetu vsakodnevno kršene pravice posameznikom in skupinam. Včasih pisma lahko spreminjajo življenja. To je bistvo pisanja maratona pisanja apelov Pišem za pravice – globalne kampanje pisanja pisem, ki jo Amnesty International organizira novembra in decembra. Naša šola se pisanju apelov pridružuje že več let.

 Letos bomo pisali za:

  • 10-letno Annie in ostale ljudi z albinizmom v Malaviju, ki jim grozi smrt, ker naj bi imeli deli telesa ljudi z albinizmom posebno moč,
  • Edwarda Snowdna, ki je svetu razkril, kako oblasti zbirajo naše osebne komunikacije, zato mu grozi 30 let zapora,
  • Eren Keskin, ki je bila zaradi zavzemanja za pravice kurdske manjšine več kot 100-krat privedena pred sodišče,
  • Fomusoha Iva Feha, ki mu zaradi šale, poslane v sporočilu SMS, grozi 20 let zapora,
  • staroselce iz doline reke Peace, ki jim zaradi gradnje jezu grozi izguba zemlje, ki jo obdelujejo za preživetje,
  • otroke begunce v Sloveniji – pri vključevanju v novo okolje jim lahko pomagate tako, da jim izdelate jezikovne kartice.

Več lahko preberete na spletni strani Amnesty International http://sola.amnesty.si/maraton-2016.

Različne aktivnosti bomo pri pouku izvajali v novembru in decembru. Maraton pisanja apelov pa bomo izvedli 28. novembra od 8.00 do 18.00.
Pridružite se nam in pišite tudi Vi, (kot da) gre za življenje.

 

Prostovoljci OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova

(Skupno 84 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost