SPLETNA VARNOST

Internet je za otroke privlačno, zanimivo, poučno, razburljivo … pa tudi NEVARNO OKOLJE. Da bo uporaba interneta in njegovih storitev vsem v korist in veselje, je potrebno poskrbeti za ustrezno varnost in z osnovami varne rabe naprav in spleta seznanjati otroke na vseh stopnjah razvoja. Na šoli učence usmerjamo v varno rabo naprav pri različnih predmetih in preko dodatnih delavnic, posebej pomembno pa je, da ste o varni rabi informirani tudi starši, saj otroci v splet povezane naprave več časa uporabljajo v času, ko niso v šoli. Šolska pravila namreč prepovedujejo uporabo IKT, razen v izobraževalne namene skladno z navodili strokovnih delavcev.

Pripravili smo vam nekaj osnovnih nasvetov, ki omogočajo varnejšo rabo spletnih naprav. Predlagamo, da jih ob različnih situacijah večkrat posredujete svojim otrokom, ves čas pa jim bodite z ustrezno uporabo tudi sami dober zgled.

• Informirajte se o varnosti na spletu: https://www.varninainternetu.si/
  • Skupna slovenska točka za nasvete s področja spletne varnosti je Safe.si: https://safe.si/
  • Če na internetu zaslediš neprimerne posnetke, spolno izkoriščanje otrok, žaljiv/sovražni govor, to lahko prijaviš na Spletno oko: https://www.spletno-oko.si/
  • Pri težavah z odvisnostjo (od interneta) in vseh drugih težavah lahko otroci poklepetajo s svetovalci na TOM telefonu na št. 116 111 ali na spletnem mestu http://www.e-tom.si/
  • Če gre pri spletni zlorabi za znake kaznivega dejanja, o tem obvestimo policijo.

Vedno pa smo otrokom in staršem ves čas na voljo tudi zaposleni na šoli. Zelo pomembno je, da pomoč otroku, ki je žrtev spletnega nadlegovanja, pomagamo hitro, zato ne odlašajte in nam sporočite tudi v šolo, če zaznate tovrstne težave. V primeru težav bomo skupaj lahko poiskali ustrezne poti do rešitev.

Center za socialno delo Pomurje opozarja na pojave spletnih zlorab, spletnega nasilje ali spolnega nasilja. V času ukrepov proti širjenju novega virusa, so naši otroci več izpostavljeni uporabi sodobnih naprav (telefon, računalnik, tablice…) in s tem se posledično tudi veča možnost uporabe interneta. Naši otroci (šolajoči otroci) že pri šolanju na daljavo veliko uporabljajo internet, s katerim pa se povečuje tudi možnosti zlorab, na katere je potrebno otroke in mladostnike tudi opozoriti.

Tudi na Centru za socialno delo Pomurje se zavedamo, da je lahko uporaba interneta tudi past za naše otroke in mladostnike, zato z vami delimo dve povezavi, s katerima želimo informirati širšo javnost za lažjo prepoznavo spletnega nasilja in zlorab.

Zmotna prepričanja o spletnem nasilju

SAFE.SI: spletno nasilje in spletne zlorabe otrok

PRAVILA VIRTUALNEGA SODELOVANJA

Spoštovani starši, prosimo vas, da se o obnašanju na spletu pogovorite s svojim otrokom. Verjamemo, da si tudi vi želite, da bi lahko učenci in učitelji uspešno opravljali svoje delo.

Dragi učenci, pri delu na daljavo učitelji šole uporabljamo tudi videokonference, da naredimo pouk podoben takemu, kot ste ga učenci vajeni.  Snemanje in objavljanje posnetkov brez dovoljenja vseh, ki so na konferenci prisotni, ni dovoljeno. Prosimo, da to upoštevate. Kot veste, na spletu niste anonimni. Vsako napravo, ki je prijavljena v splet, se lahko izsledi in najde.

Potrudimo se, da bomo delo lahko izvajali tako, da bo korist za vse učence največja. To nam bo uspelo, če se boste držali pravil, o katerih smo se v šoli večkrat pogovarjali.

BONTON NA VIDEOKONFERENCAH

• Udeleženec se mora na videokonferenco prijaviti 5 minut pred začetkom.
  • Vpišeš se lahko SAMO s svojim imenom in priimkom. Vzdevki niso dovoljeni.
  • Na konference morate prihajati točno in s pripravljenimi šolskimi potrebščinami.
    Ob vstopu morate imeti obvezno VKLOPLJENE KAMERE in  izklopljene mikrofone. Kamera mora biti vklopljena celo videokonferenco oz. v dogovoru z učiteljem.
  • Med potekom konference pozorno poslušaš in se vljudno in kulturno vključuješ v pogovor, ko od tebe to zahteva učitelj.
  • Med razlago si zabeležiš nekatera pomembna dejstva, ključne besede, naloge.
  • Med trajanjem konference poskrbi, da si v prostoru sam oziroma si v prostoru, kjer nimaš motečih dejavnikov.
  • Med konferenco se ne sprehajaš po prostoru, ne piješ in ne ješ (veljajo enaka pravila kot pri pouku).
  • Vsakršno snemanje in fotografiranje videour brez dovoljenja učitelja je prepovedano.
  • Učenca, ki ne upošteva pravil, se iz konference izloči in obvesti se starše.
  • Morebitno odsotnost od videoure starši vnaprej sporočijo učitelju/ici. V primeru težav z internetno povezavo se o tem čim prej obvesti učitelja.

KAKO PIŠEMO UČITELJU?

• Vsako napisano sporočilo, tudi elektronsko, mora imeti rep in glavo – torej vsebovati uvodni pozdrav, sporočilo, pozdrav in podpis.
  • Tvoje e-pismo, ki ga boš poslal učiteljici, bo URADNO BESEDILO, zato pazi na ZGRADBO BESEDILA.
  • V prvo okence vstaviš elektronski NASLOV PREJEMNIKA (učitelja).
  • V polje »ZADEVA« vpišeš temo svojega pisanja (npr. Domača naloga, Delo od doma).
  • E-pismo začneš z NAGOVOROM (Spoštovana gospa učiteljica Nina Novak! ali Spoštovani!).
    Za nagovorom napišeš klicaj (!).
  • Nato sledi vsebina tvojega e-pisma. Napiši ZAKAJ PIŠEŠ in KAJ POŠILJAŠ V PRIPONKI.
    Vsebina sporočila naj bo jedrnata.
  • Besedilo zaključi z »Lep pozdrav« in pod POZDRAV zapiši še svoje IME in PRIIMEK.
  • Pri pisanju pa seveda ne pozabi na: JEZIKOVNO PRAVILNOST in VLJUDNOST (vljudnostni izrazi, vikanje)
  • In še zadnje pravilo: NE UPORABLJAJ SAMIH VELIKIH ČRK, saj je to neprimerno, med drugim na internetu to razumemo kot nadiranje.