Učenci iz 8. in 9. razreda so v petek, 11. 9. 2020, obiskali grad Negova. Na gradu Negova so si ogledali razstavo mariborske Sinagoge, s katero obeležujejo Evropske dneve judovske kulture. Marjetka Bedrač iz Sinagoge je za učence pripravila učno uro v kateri so učenci spoznali judovske jezike v zgodovinskem in geografskem kontekstu. Tako so spoznali pradomovino Judov, se naučili da sta v Evropi živeli dve veliki skupini Judov in sicer Aškenazi  in Sefardi. Ti skupini sta izoblikovali prav posebna jezika, ki sta temeljila na hebrejski abecedi, vendar sta prevzela veliko besed iz jezika večinskega naroda. Tako so Aškenazi govorili jidiš, ki je temeljil na nemščini, Sefardi pa ladino, ki je spominjal na španščino.
Predstavili so nam tudi predmete, ki so simboli judovske vere in se nahajajo v vsaki judovski skupnosti. Na koncu smo se naučili po hebrejsko zapisati besedo šalom (שָׁלוֹם), judovski pozdrav, ki prenašala sporočilo miru. V tej učni uri so učenci pridobili veliko novega znanja in si razširili obzorja. Za povabilo se zahvaljujemo enoti TIG – grad Negova ter Sinagogi Maribor za izvedbo.  Nekaj fotografij si lahko ogledate v galeriji.

Zapisal: Matej Kraner

(Skupno 63 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost