V petek, 11. 10. 2019, smo med 14.  in 17. uro izvedli bralni popoldan, ki se ga je udeležilo 41 učencev od 2. do 9. r. Tema letošnjih bralnih dejavnosti so bile ZGODBE z GRAJSKEGA DVORIŠČA.

Branje je potovanje, je najcenejša vozovnica za pot okrog sveta  ̶  v okoliščinah, prepuščenih lastni domišljiji. Hkrati je tudi pot k znanju. Ko beremo zgodbe, romane, poezijo, drame, razvijamo številne spretnosti, ki nam koristijo v vsakdanjem življenju in pri delu. Ko beremo, da bi se učili, se hkrati tudi učimo brati – hitreje, natančneje, učinkoviteje. Branje ni vedno samotno potovanje, lahko je pot k skupnim doživetjem in medsebojnemu učenju (Beremo skupaj).

V uvodnem delu nas je  bivša ravnateljica naše šole, ga. Dragica STAROVASNIK, prijetno presenetila z zgodbo z omenjeno tematiko, in sicer nam je predstavila avtorsko zgodbo, v kateri nas je popeljala skozi zgodovino gradu in našega kraja;

• v nadaljevanju je sledila predstavitev bralnega gradiva naše knjižničarke (ge. Zvezdane Zorec), ki je z bogatim naborom knjig tako leposlovne kot poučne literature zajela zgoraj omenjeno tematiko;

• sledil je glavni del popoldneva, ko so se učenci lotili samostojnega branja oz. bralnih dejavnosti, kot so si ga zamislile izvajalke popoldneva;

• za zaključek so mlajši učenci predstavili dramatizacijo prebranega  dela, v ta namen so že od doma prinesli ustrezno opravo, pripomočke. Krone in ščite s Trautmansdorfovim grbom pa so si predhodno izdelali že v OPB. Starejši učenci so povedali, kaj je bila tema prebranega in zakaj bi neko bralno gradivo priporočili sošolcem, da ga preberejo;

• posamezne utrinke in aktivnosti je s fotografskim aparatom ovekovečila učiteljica Petra S. Dumić, učiteljica Mateja V. Pangeršič pa je poskrbela za dobro malico, s katero smo zaključili zanimiv in prav poseben popoldan.

Izvajalke bralnega popoldneva:

Zvezdana ZOREC, Helena Š. PETROVIČ, Jerica G. PETERKA, Mateja V. Pangeršič, Majda ROJKO, Petra STAROVASNIK D.

»Če ne bomo brali, nas bo pobralo.« Tone Pavček       »Branje škoduje neumnosti.« (NMK)

“Sončni vzhod prebuja naravo, branje knjig razsvetljuje glavo.”  Mongolski pregovor